Na zámku to žilo!

25.06.2022

Akce Zámek žije! Proběhla letos již popáté s tříletou přestávkou způsobenou covidem. Těšili se na ni jak členové pořádajícího spolku Strozzi, tak i její věrní návštěvníci. Vrásky na čele působila organizátorům pouze předpověď počasí, která nebyla příliš příznivá. Po ranním zamračeném nebi a několika dešťových kapkách se však nakonec vyčasilo a odpolední program už provázelo sluníčko, které pořádně hřálo.

Bohatý program lákal celý den návštěvníky a každý si tu našel to svoje. Zahájení bylo tentokrát opravdu slavnostní. Vždyť po staletích opět zavítala do Hořic hraběcí rodina Strozziů! Krásný kočár tažený koňmi objel několikrát náměstí, přesně v 9 hodin zastavil před zámkem a v něm přijel hrabě Petr Strozzi a jeho manželka hraběnka Marie Kateřina, doprovázeni lokajem. Před zámkem už čekal poddaný lid provolávající slávu. Hraběcí pár byl nejprve uvítán správcem panství a poté rychtářem a jeho ženou. Vtipnou scénku o tom, jak to tenkrát bylo (anebo jak to mohlo být) sehráli členové spolku a jejich přátelé.

A jak nařídila hraběnka, byl lid řádně pohoštěn - hořickým pivem Jungberg, tučným čuníkem a klobásami od Lumíra, a skvělými palačinkami a domácími limonádami přímo z hraběnčiny kuchyně.

Program zahájila pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký v podání miletínských ochotníků, kterou se zájmem sledovali malí i velcí diváci. A než herci po skončení představení sklidili kulisy a rekvizity, rozpohybovala děti animátorka Terezka při dětské diskotéce. Poté následovala dvě hudební vystoupení. Zazpíval dětský sbor Písnička a zahrál Kytarový soubor ZUŠ Hořice a po nich se představil dětský sbor Šťovík ze ZŠ Na Daliborce. A pak se opět malí návštěvníci protáhli při dětské diskotéce. Mezitím už se na své vystoupení přichystala hudební skupina ZUŠ Melodie s pásmem populárních písniček. Následující půlhodinka patřila ukrajinským maminkám a dětem, které připravily krásné pásmo písniček a tanců na motivy svých národních tradic. Před pódiem bylo v tu dobu opravdu plno a nejen moderátorce se občas zlomil hlas, ale také mnoho přihlížejících tajně setřelo slzu. Posledním oficiálním bodem programu bylo vystoupení Loutkového divadla Zvonek s Pohádkami o zvířátkách. Neoficiální program však již tradičně pokračoval s country skupinou Lumírovci a přátelé až do večerních hodin. Protože bylo krásné počasí a dostatek nápojů, nikomu se domů nechtělo.

Kromě programu na pódiu probíhaly souběžně v horní části nádvoří také aktivity pro děti, které si zde mohly vyzkoušet různé znalosti a dovednosti, holčičky si mohly obléci princeznovské šaty, maminky se mohly nechat nalíčit profesionální kosmetičkou a děti pomalovat obličej. Obdiv budily i triky s kartami mladého hořického kouzelníka a návštěvníci se rádi zastavili také u ohrádky s roztomilými kozami. Pro zájemce bylo po celý den otevřeno Museum Czech Road Racing a především pro tatínky a dědečky byla domluvena na odpoledne jeho komentovaná prohlídka. V gotické tvrzi byla k vidění vizuální výstava Adam Kadmon / Básně dokola. Návštěvníci si také mohli zakoupit různé rukodělné výrobky - hračky, šperky, mýdla, keramiku a jiné a také si odnést domů pochoutky z hraběnčiny kuchyně. Bylo možné podpořit i bojující Ukrajinu zakoupením drobných předmětů, vyrobených ukrajinskými maminkami. Ty také po celý den především s holčičkami trpělivě vyráběly květinové čelenky a jiné ozdoby do vlasů.

Akce se vydařila, zámek ožil a všem tam bylo dobře. Děkujeme organizátorům i těm, kteří akci podpořili. A také svatému Gothardovi, že rozehnal mraky a poslal sluníčko :-) . Díky za krásný den!